Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

ВІЙНА

ГЕНЕРАТОРИ стали дорогим дефіцитом, АЛЕ ТАКИ ТРЕБА ВМІТИ ОБИРАТИ…

Які види генераторів існують, скільки вони коштують, як зросли ціни та як підібрати потрібний.

У зв’язку з частими відключеннями електроенергії в Україні суттєво зріс попит на генератори та системи резервного живлення.

Попит настільки великий, що багато великих мереж уже розпродали складські запаси і не встигли підвезти нові партії. Через це на ринку спостерігається дефіцит, а ціни на такі товари зростають.

Що відбувається на ринку генераторів?

В одній з найбільших мереж гіпермаркетів “Епіцентр” зазначають, що у 2022 році попит на генератори почав рости ще на початку великої війни.

Генератори тоді купували для потреб військових та населення, яке залишилося без електроенергії внаслідок обстрілів. Попит значно зріс восени, коли росія почала обстрілювати енергетичну інфраструктуру.

“У жовтні, коли почалися масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури, ми фіксували черговий сплеск продажів генераторів.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

З 10 по 30 жовтня продаж бензинових генераторів зріс майже в девʼять разів порівняно з аналогічним періодом 2021 року (у штуках), дизельних – у понад 11 разів”, – каже керівник департаменту “Машини, станки, обладнання” компанії “Епіцентр К” Сергій Орлов.

Суттєве зростання попиту фіксують і інші продавці. У компанії “Алло” зазначають, що обсяг продажів генераторів у вересні збільшився в десять разів порівняно з вереснем 2021 року.

У жовтні стрибок трохи зменшився, але продажі зросли в п’ять разів. Середній чек, кажуть в “Алло”, підвищився на 82% і перевищив 30 тис грн. Там додають, що наразі на ринку спостерігається дефіцит.

Підвищення цін на генератори в “Епіцентрі” пояснюють зростанням курсу долара, що збільшило закупівельні ціни на імпортні товари.

В Україні генератори не виготовляють, їх імпортують з Китаю, Туреччини та країн ЄС. Після початку війни логістика ускладнилася. Крім того, українські постачальники конкурують з колегами з ЄС, де теж зріс попит на генератори.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

“На собівартість вплинули збільшення витрат на логістику з портів країн ЄС через блокування українських та подорожчання пального”, – пояснює Орлов.

Він додає, що через динамічні сплески попиту та обмежені логістичні можливості в окремих регіонах може бракувати генераторів, проте суттєвого дефіциту вдається уникати.

На сайті найбільшого в Україні онлайн-ритейлера Rozetka генераторів нема.

“Клієнти Rozetka постійно моніторять наявні моделі товарів на випадок відключення електропостачання і швидко розкуповують те, що є. У листопаді очікуємо нові поставки генераторів“, – повідомила пресслужба маркетплейсу.

В одній з найбільших мереж роздрібних офлайн-магазинів побутового електроінструменту Dnipro-M генераторів нема. Найближчі поставки, за словами консультантів, очікуються 7 листопада.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Ціни на генератори: як впливає дефіцит?

Ціни на більшість моделей за час війни зросли удвічі. За даними сервісу hotline.ua, одна з найпопулярніших серед покупців модель генератора Werk WPG3600 наприкінці лютого коштувала близько 9 тис грн.

Після початку війни вартість генератора зросла удвічі, а в останній тиждень жовтня – ще на 5 тис. Подорожчання продиктоване винятково значним попитом: середня ціна в доларах зросла на понад 100 дол.

Як вибрати потужність генератора?

При виборі генератора, насамперед, варто визначитися з його потужністю. Для цього потрібно підсумувати потужність усіх електроприладів, які будуть працювати одночасно в разі вимкнення електроенергії. Ці дані є в характеристиках кожного приладу.

Голова правління Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин радить визначитися з переліком критичних електроприладів замість того, щоб живити від генератора весь будинок.

“Це може бути освітлення, холодильник, циркуляційний насос для опалення будинку, насос для подачі води зі свердловини.

Запас потужності генератора має бути трохи вищий від номінальної потреби, щоб не експлуатувати генератор на повну потужність і швидко не виснажити його ресурс.

Оптимальний режим роботи генератора – на потужності від половини до 75% від максимального значення”, – пояснює він.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Чим більша потужність генератора, тим вища його ціна та споживання пального. Тому не варто брати пристрій із значним запасом.

“Українці зазвичай обирають компактні генератори на 2,5-2,8 кВт. Власники приватних будинків надають перевагу двопаливним генераторам (газо-бензиновим), дизельним та бензиновим, 5,5 кВт і більше”, – зазначають у пресслужбі “Алло”.

Краще брати бензиновий чи дизельний генератор?

Генератори бувають бензинові, дизельні, газові та газо-бензинові. Також є генератори, які працюють від валу відбору потужності трактора, що актуально для мешканців сіл. З точки зору вартості кіловата потужності вони доволі дешеві.

“Бензинові генератори, як правило, найбільш прості і дешеві, з ними менше мороки в процесі експлуатації. Дизельні зазвичай більшої потужності, важчі, дорожчі.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Газо-бензинові дозволяють обирати пальне залежно від доступності і ціни, але до такого генератора потрібно придбати газовий балон”, – пояснює Литвин.

Основна перевага бензинових генераторів – ціна, яка починається з кількох тисяч гривень. Дизельні аналоги такої ж потужності коштують на 30-50% дорожче.

Бензиновий генератор без проблем заводиться при мінусових температурах, тоді як для дизельного потрібні спеціальне зимове пальне або система підігріву, яку встановлюють у дорожчих моделях.

Також бензинові мають меншу вагу та невеликий рівень шуму порівняно з дизельними. Зате останні споживають на третину менше пального.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Серед недоліків бензинових двигунів – невеликий моторесурс. Дешеві моделі потребують ремонту вже після 500 годин роботи.

Крім того, бензинові генератори не можуть працювати цілодобово. Виробники радять робити перерву через кожні вісім-десять годин роботи. Професійні бензинові генератори можуть відпрацювати без капремонту 3-4 тис мотогодин.

Дизельні працюватимуть 10-25 тис мотогодин залежно від виробника та моделі. Вони не потребують зупинки для охолодження.

Якщо потрібне дешеве і тимчасове рішення, то підійде бензиновий генератор. Тим, хто збирається використовувати пристрій часто і довго, краще обирати дизельний.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

“За умови тривалого користування дизельний генератор буде вигідніший. Він коштує дорожче, але споживає менше пального.

Генератори великої потужності, які працюють без перерви добу і більше, як правило, дизельні, але їх вартість значно вища.

Якщо цей генератор за рік буде вмикатися на 20-30 годин, то ця переплата може бути не вигідною”, – зазначає Литвин.

Газові генератори бувають двох типів: побутові та стаціонарні.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Перші за конструкцією і технічними характеристиками схожі на бензинові. Пальне зазвичай можна комбінувати залежно від того, що вигідніше. Вони працюють на зрідженому газі з балонів, який можна придбати на АЗС.

Стаціонарні газові генератори – рішення з минулого століття. Це потужні машини, які встановлюють там, де є централізоване дешеве газопостачання, але відсутня електроенергія.о

Однофазний чи трифазний?

Для побутових потреб зазвичай достатньо однофазного генератора (220-230 В). Більш потужні прилади часто мають трифазний вхід. Він потрібен для потужних двигунів або великих споживачів, наприклад, котеджів, бізнесу, багатоквартирних будинків.

Від трифазного генератора можна отримати електроенергію напругою як 220 В, так і 380 В. При цьому важливо максимально рівномірно розподілити споживачів між фазами, інакше є ризик виходу генератора з ладу.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Запуск генератора: ручний, електричний, дистанційний чи автоматика?

Генератори можуть мати ручний, електричний, дистанційний або автоматичний спосіб запуску. Найпростіші і найдешевші моделі мають ручний старт. Для запуску необхідно смикнути за ручку з мотузкою один або кілька разів.

Генератори з електричним стартом запускаються за допомогою ключа або кнопкою. Також бувають моделі, які поєднують обидва способи запуску.

У дистанційному варіанті запустити генератор можна за допомогою пульта. Основна перевага таких пристроїв – нижча ціна і можливість контролювати запуск.

Недолік – щоразу, коли зникає електроенергія, потрібно йти і запускати генератор. Вони не підійдуть споживачам, де не можна допускати відсутності електроенергії навіть на короткий термін.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Також є моделі, які запускаються автоматично завдяки контролеру АВР (автоматичне введення резервного живлення). Генератор з функцією автозапуску увімкнеться сам, навіть якщо нікого нема вдома. Такі моделі коштують дорожче.

На що ще варто звернути увагу при виборі генератора?

Залежності від того, які прилади буде живити генератор, варто звернути увагу на кілька важливих речей.

“Якщо до генератора підключаються двигуни (циркуляційні насоси, холодильники), то форма напруги повинна мати чисту синусоїду. Таку напругу видають інверторні генератори.

Двигуни будуть працювати і від звичайного генератора, але через нестабільність напруги вони будуть перегріватися і можуть вийти з ладу”, – пояснює Литвин.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

За його словами, інша важлива характеристика генератора – AVR (автоматичний регулятор напруги).

Ця функція дозволяє стабілізувати напругу, що особливо важливо для чутливих приладів, наприклад, електроніки, яка через високу напругу може вийти з ладу. На дешевих генераторах такої функції зазвичай немає.

Для зварювальних робіт є спеціальні зварювальні генератори. Вони витримують великі стрибки напруги в момент контрольованого короткого замикання. Звичайний генератор при підключенні зварювального апарата може вийти з ладу.

Яка є альтернатива генераторам і рішення для мешканців квартир?

Більшість порад щодо резервного електроживлення за допомогою генератора стосується мешканців приватних будинків.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Встановлювати генератор у закритому приміщенні, наприклад, у квартирі, категорично заборонено через ризик отруїтися вихлопними газами. Крім того, генератори під час роботи видають високий рівень шуму.

“Варіант встановлення генератора в багатоквартирному будинку – купити один на під’їзд, встановити у дворі і використовувати для роботи критичних приладів: циркуляційних насосів системи опалення, телефонів та ноутбуків”, – зазначає Литвин.

Він радить звернути увагу на зарядні станції або потужні павербанки. Це дозволить забезпечити енергією основні прилади на випадок віялових відключень. Попит на такі товари останнім часом суттєво зріс.

Продажі зарядних станцій в “Епіцентрі” почали зростати ще влітку. У жовтні, після масованих обстрілів енергетичної інфраструктури та віялових відключень світла, реалізація зарядних станцій та павербанків суттєво збільшилася.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

“З 10 по 30 жовтня продажі товарів цих категорій зросли майже вчетверо порівняно з аналогічним періодом вересня”, – зазначає заступник керівника департаменту “Споживча електроніка” компанії “Епіцентр К” Антон Заніздра.

Вартість таких пристроїв – від 16 тис грн до кількох сотень тисяч гривень залежно від ємності та потужності. Усі вони – закордонного виробництва і теж у дефіциті.

“Поставки відбуваються щотижня, проте через високий попит товар швидко розкуповують.

У жовтні українці почали надавати перевагу найбільш потужним та дорогим зарядним станціям, а також комплектам енергонезалежності Ecoflow Power ємністю понад 4 кВт-год”, – каже Заніздра.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Ціни на зарядні станції теж суттєво зросли. За даними hotline.ua, одна з найпопулярніших станцій EcoFlow RIVER місяць тому коштувала близько 18 тис грн, зараз – понад 40 тис грн.

Динаміка зростання цін на зарядну станцію EcoFlow RIVER

“Збільшити об’єми постачань в короткостроковій перспективі вкрай важко. Ми викуповуємо майже весь доступний товар у ЄС.

На жаль, доставка з Китаю суттєво ускладнена через блокування українських морських портів. Терміни доставки з Китаю перевищують 90 днів, що унеможливлює швидке задоволення попиту в Україні”, – підсумовує Заніздра.

Loading

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.
Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності