Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Економіка

Прокляття України – ДП “Укрзалізниця” за 10 років мала тільки двох справжніх топ-менеджерів…

Подробиці звіту СБУ про стан справ “Укрзалізниці” – найзбитковішому підприємстві України із найбільшими у державі зарплатами своїх посадовців, що не поступаються “Нафтогазу”.

Рішення Ради нацбезпеки і оборони по АТ “Укрзалізниця” , коли та за три місяці отримала збитків на 1,7 мільярда гривень, ґрунтувалося на звіті Служби безпеки України про нинішній стан справ у компанії. Про це повідомляє документ служби, яка раніше повідомляла, що перед судом постануть 15 посадових осіб, яких Служба безпеки України звинувачує в розкраданні десятків мільйонів гривень держпідприємства “Укрзалізниця”.

ЧИТАЙТЕ ДО ТЕМИ:

Основні показники роботи підприємства по усіх ключових напрямах виявилися катастрофічними, хоча це й не ново для цього підприємства. Ось цікава інфографіка, підготована ІА СловоІДіло:

Як можемо побачити у період із 2011 по 2021 рік це державне підприємство реально офіційно заробляло тільки при кількох керівниках із чотирнадцяти !!! А саме при Володимирі Козаку, Борисі Остапюку та Івані Юрику, хоча при “другому пришесті” останнього УЗ пішла у далекі мінуси. Тож залишаються тільки Козак та Остапюк, і зважаючи, що Козак за 21 місяць заробив для держави на УЗ 2 млрд. 127,2 млн у той час, коли Остапюк всього за 5 місяців дав 545,3 млн., зрозуміло, що тут переміг він. А отже, найефективнішим керівником (менеджером) УЗ за десять останніх років виявився Борис Остапюк….

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Але, що маємо по звітах СБУ сьогодні?

У блоці про матеріально-технічний стан компанії говориться, що капітального ремонту потребує понад 11 тисяч або 31% від усіх колій. Через аварійний стан рейок у 2021 році показник сходження поїздів виріс на 40% в порівнянні з таким же періодом попереднього року. Найбільш небезпечний випадок мав місце з поїздом “Інтерсіті+” в березні поточного року біля Запоріжжя, коли зі шляхів зійшло шість з дев’яти вагонів.

ЧИТАЙТЕ ДО ТЕМИ:

Зношений і постійно скорочується тяговий парк, критичний стан вантажного парку вагонів. Середній рівень зносу – 90%, до 2025 року буде списаний кожен третій вагон, що може позначитися не тільки на фінпоказники “УЗ”, а й на ВВП всієї країни, оскільки мільйони тонн вантажів НЕ будуть доставлені.

На кінець 2020 року вартість основних фондів компанії скоротилася на 31 млрд грн (-15%), а в доларовому еквіваленті на третину. Активи компанії знецінюються приблизно на 10 млрд грн на рік. Обсяги капвкладень зменшуються, план освоєння інвестицій недовиконаний на $1,1 млрд.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Штучне заниження керівництвом компанії фонду оплати праці звичайним робочим “Укрзалізниці” на тлі скорочення їх кількості та формального підвищення продуктивності праці також є серйозним фактором. За 5 останніх років співробітники в вигляді надбавок і премій недоотримали близько 44 млрд грн, з яких 8,9 млрд грн не донараховано тим, хто безпосередньо зайнятий забезпеченням перевезень і їх безпеки.

Критична ситуація з обслуговуванням боргових зобов’язань на загальну суму понад 36 млрд грн. У поточному році має бути повернуто близько 8 млрд грн основного боргу.

Особливу увагу у звіті СБУ приділили ознаками кримінальних правопорушень, які здійснювали керівники “Укрзалізниці” за останні кілька років. Велика їх частина стосується держзакупівель. За 2019-2021 роки за матеріалами органів СБУ за виявленими фактами зловживань співробітників УЗ зареєстровано 237 кримінальних проваджень (оголошено 101 підозра, направлено до суду 35 обвинувальних актів, за якими винесено 20 обвинувальних вироків), загальна сума збитків за якими перевищує 1 млрд грн.

В УЗ крали на постачанні запчастин сумнівної якості, експлуатація яких надалі й призводить до трагедій.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Серед інших проблем:

  • управлінська криза з неможливістю знайти ефективного главу компанії вже котрий рік,
  • закупівля електроенергії за завищеними цінами,
  • скорочення контейнерних перевезень в рази,
  • неефективне використання промислових об’єктів, зокрема, щебеневих кар’єрів,
  • недорозвиненість системи інформаційних технологій,
  • повільна електрифікація критичних ділянок,
  • передчасне підписання договорів з ЄБРР на отримання кредитних коштів, через що компанія переплатила банку мінімум 5 млн доларів.

Напередодні РНБО ініціювало введення тимчасового керівництва на “Укрзалізниці” до обрання голови правління та формування повноцінних органів управління товариства через критичного стану підприємства, що “становить загрозу нацбезпеці”.

Сьогодні ж йде  цілеспрямована боротьба між гравцями з Кабміну та ОПУ за те, хто очолить УЗ. Адже за розрахунками функціонера на ремонт інфраструктури держпідприємства потрібно витратити 150-200 мільярдів гривень: ремонт мостів і вокзалів, заміна рейс і будівництво нових залізничних доріг. Додатково в Офісі Президента хочуть придбати вагони, електрички і тепловози на 5 мільярдів євро по елегантною схемою, яку реалізував до Євро-2012 Борис Колесніков з покупкою Південнокорейських поїздів, відкат становив 30%. Цього року таку схему реалізував екс-міністр МВС, який погодив покупку французьких електровозів в кредит на 1,5 мільярда євро, відкат з яких склав більше 25%.

ДАЛІ БУДЕ…

p.s. Ну, а вчора, наче на підтвердження вище викладеного, до Києва вже прибув надсучасний потяг всесвітньо відомої швейцарської компанії Stadler:

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

ФОТО з відкритих джерел

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності