Приєднуйся до нас

Що шукати?

За ЛаштункамиЗа Лаштунками

Економіка

Нарешті НАБУ та САП поглянули на мера Тернополя, – “свободу” не спинити?

Не так давно інформаційний простір Тернополя і не тільки сколихнула новина про те, що 26-річна донька міського голови цього 220-тисячного західноукраїнського міста свободівця Сергія Надала обзавелася у Маямі маєтком за 1 870 000 доларів. Насправді це була не просто новина — це було масштабне журналістське розслідування місцевого інтернет-видання Politerno, в якому йшлося не лише про дорогий маєток єдиної спадкоємиці мера. У справі з’явилися важливі суспільно значущі для воюючої країни подробиці, про які автор розслідування і повідомляє у своєму матеріалі. В умовах перманентного протистояння Центру і місцевої влади, коли Банкова, застосовуючи заборонені інструменти, усуває мерів від влади та намагається запустити руку у місцеві бюджети, потрібно вчитися розрізняти політичний тиск і реальну боротьбу з корупцією антикорблоку. Про це повідомляє ZN.UA

Фабула розслідування

Історія цього розслідування розпочалася з навчання Анастасії Надал в елітному швейцарському університеті готельного бізнесу Glion та її переїзду влітку 2018 року з берегів Женевського озера на стажування у Маямі. У розслідуванні велася лінія від перших орендованих апартаментів доньки міського голови в центрі курортної перлини Сполучених Штатів до придбаного на ім’я її майбутнього чоловіка таунхаузу в районі Pembroke Pines за майже 250 тис. дол.

Молодий чоловік, в якого під час роботи в готелі The St. Regis Bal Harbour Resort закохалася Анастасія Надал, не мав ресурсів для придбання такої нерухомості. У той час старший син латиноамериканських емігрантів Рубен Джеймс Родрігес жив у дуже скромному будинку своїх батьків, навчався у бюджетному виші та підробляв на рецепції згаданого готелю. Мати Рубена роками працювала продавчинею в кафетерії Latin American Grill у своєму районі. Після реєстрації шлюбу у грудні 2019 року та весілля у січні 2020-го Рубен Родрігес робить свою дружину Анастасію Родрігес співвласницею зазначеного таунхаузу.

Одруження нової американської сім’ї — окремий розділ розслідування. Рідних Рубена везли із Флориди в Україну, щоб разом з елітними гостями Сергія Надала з шиком відгуляти весілля в престижному Edem Resort Medical&SPA на Львівщині. Були присутні на цьому закритому лакшері-заході як чиновники з найближчого оточення тернопільського голови, так і найзаможніші бізнесмени Тернопільщини — власник дорожньо-будівельної компанії «Техно-Буд-Центр» Андрій Ярема та засновник будівельної компанії «Креатор-Буд» Ігор Гуда.

Наприкінці 2021 року молода сім’я продає згаданий таунхауз за 300 тис. дол. А вже через три місяці, за кілька днів до російського вторгнення в Україну, купує згаданий на початку матеріалу особняк в одному з найпрестижніших районів Маямі — Coral Gables в окрузі Маямі-Дейд. От тільки вартість нової нерухомості аж ніяк не в’яжеться з виручкою від продажу попереднього житла, — вона становить 1 870 000 доларів. Для купівлі елітного маєтку молодій сім’ї Родрігесів потрібно було докласти до суми від продажу таунхаузу, ні багато ні мало, понад півтора мільйона доларів.

Однак це ще не всі дороговартісні витрати щасливих молодят 2022 року. На початку літа 2022-го Рубен Родрігес стає власником охоронної компанії City Watch Protective Services, яка з 1992 року надає послуги із неозброєної та озброєної охорони для готелів, розкішних кондомініумів, багатоквартирних і житлових будинків у штаті Флорида. Компанія має відповідну ліцензію, і під цією назвою її знають у Маямі з 2009 року. Це досить прибутковий бізнес, який може приносити мільйонні доходи своїм власникам.

Описані вище факти доводилися на підставі виписок з офіційних реєстрів США та інсайдерських даних від місцевих юристів. Одразу після виходу матеріалу міський голова Тернополя на своїй сторінці у Facebook оприлюднив спростування, назвавши розслідування «брехливим та фейковим».

Наприкінці 2022 року я звернувся в Державний департамент штату Флорида для отримання виписок із реєстрів та апостилю для цих документів. Документи були підготовлені та надіслані в Україну влітку цього року. Окремо з реєстру виборців штату Флорида було отримано витяг щодо реєстрації за адресою особняка Анастасії Родрігес її чоловіка Рубена Джеймса Родрігеса як виборця Республіканської партії. Раніше у мене не було цих даних, а тому вони стали остаточними та безапеляційними для доведення того, що донька мера Тернополя офіційно володіє маєтком за майже два мільйони доларів.

Та якщо доведено, що Анастасія Родрігес (Надал) володіє цією нерухомістю, то на сто відсотків можна стверджувати й про факт придбання нею 16 лютого 2023 року апартаментів у кондомініумі Wind у центрі Маямі за 380 тис. дол. Адже саме особняк на 7300 SW 77TH AVE Анастасія Родрігес вказала поштовою адресою при купівлі апартаментів у Wind.

За моїми даними, напередодні обох придбань мер Тернополя Сергій Надал навідувався до доньки у Маямі. За даними тих самих джерел, згадані апартаменти Анастасія Надал отримала від батька в подарунок за народження онука.

На оприлюднення нових даних мер Тернополя вирішив не реагувати. Але цього разу продовження минулорічного розслідування помітило Національне агентство з питань запобігання корупції, яке розпочало перевірку щодо «встановлення відповідності рівня життя наявним у Сергія Надала та членів його сім’ї майну і одержаним доходам».

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Реакція НАЗК та інших антикорупційних органів

Після публікації другої частини розслідування Нацагентство з питань запобігання корупції звернулося у Державну службу фінансового моніторингу України для подальшої перевірки фінансовим моніторингом США рахунків Анастасії Родрігес. Також було направлено запит у ФБР із цією ж метою. Окремо було зроблено запити у прикордонну та митну служби США щодо перетинів кордону міським головою Тернополя. Про все це стало відомо зі слів працівника НАЗК, з яким відбувалася комунікація в рамках встановлення обставин можливого злочину.

Тож ми пішли іншим шляхом — звернулися із заявою про скоєння злочину в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Днями з Офісу генпрокурора України було отримано відповідь щодо реєстрації провадження 11 жовтня 2023 року. Правова кваліфікація — стаття 368-5 Кримінального кодексу України «Незаконне збагачення». Досудове розслідування здійснює Національне антикорупційне бюро України.

Чому потрібно розрізняти тиск влади на місцеве самоврядування і реальну боротьбу антикорблоку з корупцією

Останній рік видався для місцевого самоврядування України вкрай складним. Центральна влада здійснює безпрецедентний тиск на мерів, а в останні місяці ще й розпочала процес позбавлення місцевих бюджетів доходів від сплати військового ПДФО.

Розслідування та усунення від посад мерів Чернігова і Рівного, обезголовлення Запоріжжя та Полтави, постійний тиск на київського голову Віталія Кличка, нещодавні обшуки в Андрія Балоги — все це не випадкові ланки одного ланцюга. У жодному разі не потрібно живити ілюзій щодо безгрішності зазначених мерів. Але у більшості з описаних випадків з’являється стійке відчуття цілеспрямованих дій на послаблення та приборкання неугодних міських голів напередодні можливих президентських і парламентських виборів навесні 2024 року, негласний старт яким своїми коментарями щодо балотування дав президент Зеленський.

Водночас в очільників міст з явно провладною позицією чомусь жодних проблем не виникає навіть у ситуаціях, набагато скандальніших і кримінальніших за чернігівський чи рівненський кейс. Цей тренд сьогодні дуже помітний, і тому силовикам, особливо тим, що зберігають максимальну незалежність від офісу президента, потрібно докласти максимум зусиль, аби громадяни повірили у чистоту намірів щодо переслідування представників місцевого самоврядування.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Численні порушення при веденні будівельних робіт у Тернополі, на які жодним чином не реагує міська рада; порушення при видачі містобудівних умов та обмежень під забудови; подекуди просто незаконно зведені будинки (замість приватних садиб — багатоквартирні будинки); поставлена на потік видача безкоштовних земельних ділянок «потрібним людям» під садиби та гаражі, на яких згодом виростають торгові точки й офісні центри; масові маніпуляції та порушення при здійсненні публічних закупівель — усе це супроводжується заявами про злочини, скаргами тернополян і відсутністю будь-якої реакції з боку правоохоронців. І що цікаво, навіть такого незалежного НАБУ.

Дивно, але у березні 2021 року Вищий антикорупційний суд змушений був зобов’язати Національне антикорупційне бюро розслідувати можливі зловживання мера Тернополя Сергія Надала після того, як бюро не внесло відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою про вчинення міським головою кримінальних правопорушень, передбачених статтями 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 211 (видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету всупереч закону), 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України. 2019 року НАБУ знову ж таки відмовилося відкрити кримінальне провадження щодо Сергія Надала і чиновників місцевої поліції за фактом можливого скоєння низки злочинів.

За підозрілих обставин зумів мер Тернополя уникнути відповідальності й у «сміттєвій» справі, яка набула розголосу у серпні 2020 року після журналістського розслідування Politerno «Сміттєва афера десятиліття: фірма, яку у Малашівці завів Сергій Надал, масово приймає відходи з сусідніх областей». За наявними даними, справою займалося Державне бюро розслідувань, вплив на яке центральні ЗМІ приписують заступнику голови офісу президента Олегу Татарову. Понад те, за даними все того ж Politerno, саме у цій справі й відбулася перша «понятійна» комунікація Банкової з міським головою Тернополя напередодні місцевих виборів.

Отже, у справі щодо незаконного збагачення міського голови Тернополя Сергія Надала НАБУ та САП мають чудову можливість довести, що дійсно є непідконтрольними владі антикорупційними органами. Тим паче що справа стосується перевірки рахунків на території Сполучених Штатів, з якими у бюро налагоджене тісне співробітництво. Нещодавно США відвідувала делегація на чолі з директором Національного антикорупційного бюро Семеном Кривоносом, його заступником Гізо Углавою та керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександром Клименком. Однією з ключових тем під час зустрічей із представниками адміністрації Білого дому було обговорення посилення незалежності антикорупційної системи України, а також тих проблем, які в цій сфері виникають.

Реклама. Прокрутіть вниз, щоб читати далі.

Що ж, м’яч на полі антикорупційників, слідкуємо, вболіваємо…

Джерело:  ZN.UA

Loading

Реклама

©2013-2020 "За Лаштунками". Всі права застережено. Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на видання "За Лаштунками" не нижче другого абзацу. Для інтернет-видань обов’язкове пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал.

Політика Конфіденційності