Cувій Томосу про автокефалію Православної церкви України повернувся зі Стамбула, де його підписували члени Синоду Вселенського патріархату. Про це заявив президент Петро Порошенко під час виступу в Свято-Покровському кафедральному соборі у Рівному.

«Сьогодні вранці Томос повернувся в Україну. І рішенням предстоятеля, з благословення його святості він тут, у Рівному», – повідомив Президент. Після цього Томос внесли у храм і продемонстрували українцям.

«Томос, який рівний Акту про Незалежність України, сьогодні у Рівному. Це історична подія, яка назавжди увійде в історію цього храму», – зазначив Петро Порошенко.

Нагадаємо, 19 листопада Вселенський Патріархат остаточно засвідчив рішення про надання УПЦ Томосу про автокефалію.

15 грудня на Об’єднавчому соборі у Києві було проголошено створення єдиної помісної Православної церкви України, а її предстоятелем обрано митрополита Переяславського і Білоцерківського УПЦ КП Епіфанія (Думенка).

6 січня Вселенський патріарх Варфоломій особисто передав Томос про автокефалію новообраному митрополиту Православної церкви України Епіфанію.

До Синоду помісної церкви увійдуть 12 ієрархів. Митрополит Епіфаній, Філарет, Макарій і Симеон матимуть статус постійних членів, а решта дев’ять ієрархів будуть змінюватися кожні півроку за принципом ротації.

Вселенський патріарх закликав світове православ’я підтримати українську Церкву та написав листа патріархам та архієпископам автокефальних православних церков світу, де просить визнати українську церкву.

Вранці 5 січня делегація Православної церкви України прибула до Стамбулу для отримання з рук Варфоломія томосу про автокефалію. Ієромонах Лука привіз до Константинополя текст-оригінал Томосу про надання автокефалії ПЦУ. Даний документ і вручили Предстоятелю ПЦУ Митрополиту Київському Єпіфанію 6 січня 2019 року після Божественної літургії в Константинополі. Вселенський патріарх підписав Томос про автокефалію української церкви. Документом визнається, що українська церква є рівною серед інших 14 помісних православних церков. Також було оприлюднено текст Томосу, де окреслено права та обов’язки церкви та обґрунтовано її автокефалію.

Тим часом до Православної церкви України приєдналися три парафії колишньої УПЦ МП у Львівській області, а також близько 25 парафій у Вінницькій області. Крім того, про вихід з-під російського підпорядкування заявили старообрядці Чернівців.

Створено карту, на якій можна подивитися, які громади перейшли з УПЦ МП під юрисдикцію Православної церкви України. А недавно віруючі ще 9 парафій РПЦ в Україні проголосували за приєднання до ПЦУ.

Після прибуття Томосу в Україну після церемонії надання, у Святій Софії відкрили доступ для відвідувачів до документа про автокефалію Православної церкви України. У храм вишикувалася багатотисячна черга.